PRP Nedir?

0
32

PRP İngilizce ‘Platelet Rich Plasma’ Türkçe çevirisiyle trombosit yönünden zenginleştirilmiş kan plazmasının vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere nakledilmesidir. Tıpta farklı alanlarda kullanımı olan PRP, doku rejenerasyonu yani yenilenmesi çerçevesinde estetik dermatoloji, kozmetoloji, ortopedi ve diş cerrahisi alanlarında sıkça başvurulan bir teknik olmuştur.

Estetik dermatoloji alanında çeşitli saç ve cilt sorunlarının tedavisi ve cilt gençleştirme amaçlarıyla uygulanmaktadır. Hastanın kendi kanından elde edilen plazma ile uygulanması güvenilirlik ve güvenlik bağlamında dikkat çekici olmuştur, her hangi bir alerji ya da yan etki riski taşımamaktadır. PRP bir çok estetik uygulamanın aksine Doğu’da uygulanmaya başlayıp sonra Batı’ya yayılmış bir uygulamadır. İlk olarak Japonya’da yapılan araştırmalar sonrası geliştirilmiş ve uygulanmış, devamında İspanya ve Amerika’da uygulanmıştır.

** PRP uygulamaları ve elde edilen sonuçlar hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu doktora sor linkini kullanarak doktorlarımıza sorabilirsiniz. İsterseniz de kliniğimize gelip yüzyüze görüşebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here