PRP uygulaması nasıl yapılır?

0
34

İnsan kanının bir milimetresinde ortalama olarak 190.000-210.000 arası trombosit bulunur. Kan kimyasının diğer bileşenlerinin (ki bu bileşenler kana kırmızı rengini veren bileşenlerdir) santrifüj işlemiyle izole edilmesi sonucu elde edilen trombosit yönünden zengin, sıvıya PRP adı verilir.

PRP uygulaması ise bu serumun kişiye çeşitli yöntemlerle geri verilmesi işlemidir. Bu tedavi uygulamasında kişinin kanı bu işlem için özel hazırlanmış tüp içerisine alınır. Santrifüj adı verilen işlemin uygulanması takiben trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma elde edilir.

Bu plazma kanın alındığı kişiye tekrardan istenilen bölgeye cilt altına enjekte edilir. Bu işlem thrombin denilen serumdan elde edilen jel kıvamında material veya hyaluronik asitle birleştirilerek daha etkili hale getirilebilir. Lokal enjeksiyon, mezoterapi, dermaterapi, maske formunda uygulama PRP uygulamasının çeşitli yollarıdır.

** PRP uygulamaları ve elde edilen sonuçlar hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu doktora sor linkini kullanarak doktorlarımıza sorabilirsiniz. İsterseniz de kliniğimize gelip yüzyüze görüşebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here