Ozon Tedavisi Nedir?

0
3

Günümüzde modern tıp pek çok hastalığın üstesinden gelebilse de, bazen tamamlayıcı unsurlara da ihtiyaç duyulabilmektedir. Alternatif tıp ve akupunktur gibi ilave çözümler sunan başarılı bir tedavi yöntemi de ozon tedavisidir.

Destekleyici Alternatif Tedavi Yöntemlerinden Biri Olarak Ozon Tedavisi

 Ozon Nedir, Tedavi Ne Amaçla Yapılır?

Ozon (O3) yüksek oksijenli bir gaz enerjisidir. Ozon tedavisi nedir konusunu, terapi bazında ele almak gerekir. Bazı hastalıkların tedavisinde ek olarak ozon terapisi de uygulanmaktadır. Hatta kimi zaman, hastalık söz konusu olmasa bile, yaşlanmanın getirmiş olduğu kişiye rahatsızlık veren bazı durumlarda da ozon tedavisi kişiyi daha dinç kılmak amacıyla kullanılabilmektedir. Ozon tedavisinin, genel olarak, hücrelerin kendini yenileme kapasitesini arttırarak metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlamak için yapıldığı söylenebilir.

 Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklar Üzerinde Kullanılır?

ozon tedavisi önce sonra örnek fotoğrafı
ozon tedavisi önce sonra örnek fotoğrafı

Ozon tedavisi; genelde el ve ayaklarda meydana gelen damarların dolaşım bozukluklarında, pankreasın daha fazla insülin salgılamasına yardımcı olarak şeker hastalıklarında, karında aşırı yağlanma meydana getiren metabolizmanın bozulması durumlarında metabolizmayı eski düzenine sokmak amacıyla hipotiroid hastalığında, atakları olabildiğince azaltmak için kolit hastalığında, osteoartrit gibi eklem hastalıklarının semptomlarını gidermek için romanizmal rahatsızlıklarda, kanser ve koah hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak, bel fıtığında fizik terapisine yardımcı olarak, ameliyat sonraları oluşabilecek ağrı ve sızıların giderilmesinde ve kronik yorgunluk ile uyku bozukluğu gibi pek çok hastalığın tedavisinde, kişinin yan etkileri olan ilaçlara bağımlılığının azalmasına yardımcı olur.

 Ozon Tedavisinin Uygulanış Metotları

Tedavi, kişiden alınan kanın ozon gazı ile karışımlanarak kişiye tekrar enjekte edilmesi ya da vücut boşlukları ile eklemlere direkt ozon enjekte edilmesi şeklinde uygulanır.

 Ozon Tedavisi Uygulanmaması Gereken Durumlar

Hamilelik döneminde olanlar, ozon maddesine karşı alerjik reaksiyon gösterenler ve akut kanama bozuklukları olanların ozon tedavisi görmesi sakıncalıdır. Bunlar haricinde medikal ozon terapisinin yan etkileri neredeyse sıfırdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here