Göz Çevresi Kırışıklık Tedavileri

0
98

Göz çevresi hem çok ince yapıda hem de en yoğun mimiklere sahip bölge olduğu için ilk ve en belirgin yaşlanma etkilerinin görüldüğü bölgedir. Göz çevresindeki yaşlanma ilk olarak kolajen ve elastin üretiminde yavaşlamayla baş gösteriyor. Buna cilt katmanlarında bulunan bağ dokusunu oluşturan ana hücrelerin günlük aktivitelerinde bozulmaların meydana gelmesi eşlik ediyor.

Yaşlandıkça cildimiz inceliyor ve elastikiyet ve sıkılık kaybı meydana geliyor. Buradaki derinin ince ve hassas oluşu kırışıklığın dışında şişlik, koyu halkalar gibi yine istenmeyen görüntüleri de beraberinde getiriyor. Yorgun gözler, yorgun bir bakış ve duruş anlamına geliyor.

Bakışlarınızın daha genç ve dinamik olması sizin de dışarıya yüksek enerji vermenizi sağlıyor. Bunun için göz çevrenize yenileyici bakımlar yaptırabilirsiniz. Bir uzman kontrolünde yaptıracağınız bu bakımlar sayesinde göz çevresindeki cildin kendini toplamasına ve sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.  Göz çevresine en sık uygulanan estetik girişimlerle kırışıklıklara, çökmelere yönelik botoks, dolgu, radyofrekans, ultrason ve lazer uygulamaları. zamanı geri döndürmeye yardımcı olan yöntemler daha kalıcı çözümler oluşturuyor.

Botoks ve Dolgu

Göz çevresindeki kırışıklık, sarkma, çöküklük gibi sorunların giderilmesi için uygulanan işlemlerin başında botoks ve dolgu enjeksiyonları geliyor. Çoğu zaman her iki işlem de aynı anda, kombine bir şekilde uygulanıyor.  Botoks özellikle  göz çevresindeki kırışıklıklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. Uygulaması 2 dakika içerisinde yapılmaktadır. Etki mekanizması; mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimalize etmektir, süresi yaklaşık altı aydır.  Gözaltı bölgenizdeki çukurlar sebebiyle oluşan koyu halkalardan şikayet ediyorsanız, hyaluronik asit jel dolgu tekniği içerikli iğnelerle uygulanan bu dolgu yöntemi, çökük görünümü yok edecek. Göz çevresinde anında ve etkili bir değişim yaratabiliyor. Bu sayede, gözaltındaki problem dakikalar içinde yok olarak, sonuçları hemen görülür ve kalıcılığı bir yıl kadar sürüyor.

Daha iyi göz çevresi

Gözaltı torbaları ve üst göz kapağını, cilt sıkılaştırma estetik sorunlar tedavisinde anestezi gerektirmeden ağrısız olarak uygulanan ve işlem sonrasında yüzde belirgin bir iz bırakmadığı için günlük hayat akışı içinde kolaylıkla uygulanabilme avantajına sahiptir. Göz çevresinde elastikiyet kaybı ve statik kırışıklıklar mimik yapmayı bıraktığınızda da görünen yerleşmiş kırışıklıkları tedavisinde ultrason ve radyofrekans dalgaları kullanılarak çözümler sunuyor.  Düşük kaşlar sebebiyle olduğunuzdan çok daha yaşlı görünürsünüz. Agresif olmamasına rağmen biraz acılı bir yöntem olan Ultherapy, yaydığı ultrason dalgalan ile kolajen üretimini artırmayı hedefler ve böylece kaşlar daha kalkık görünür. Bir seansı 60 dakika süren tedavinin etkileri ancak iki ya da üç hafta sonrasında ortaya çıkar. Ancak bu yöntem tek başına sarkık cildi toparlamaz. Thermage yöntemi bir kerelik uygulamada dahi yaydığı radyo frekans dalgalar ile deri altı bağ dokusunu oluşturan kolajen bantlarını ısıtan bu işlem, dokularda sıkılaşma sağlıyor, uygulamanın maksimum etkisi ise 2 ile 6 ay arasında gözlemleniyor. Sonrasında hafif bir kızarıklık olsa da, hemen sonra günlük hayata dönmeyi etkileyecek kadar değil. Tek seans uygulanıyor.

Lazer seçeneği

Çizgileri gidermek için kullanılan yöntemlerden biri de cilt yüzeyini lazer cihazlarıyla yenilemek. Ablatif fraksiyonel lazerler, göz kapaklarında kullanılamayan ve sadece gözün dış köşelerine uygulanabilen enjeksiyonlardan farklı olarak lazerlerin doğru hastada ve doğru uygulandığında, göz çevresindeki dokuda yaşanan değişimlerin tedavisinde sıklıkla kullanılıyor. Göz çevresindeki çizgilerin bir kısmını düzeltebilir, uygun ciltlerde, göz çevresindeki yaşa bağlı lekelerin neden olduğu renk değişimlerini de dengeliyor. Yeni oluşan cilt tabakası daha dolgun oluyor ve çizgi görünümü azalıyor. Kolajen üretimini uyararak sıkılaştırabilir, cilt dokusunu ve tonunun iyileştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here