Epilasyon Nedir?

0
3

Son zamanların en popüler tüy yok etme yöntemi şüphesiz ki epilasyondur. Epilasyon konusunda bilgi sahibi olmadan kulaktan duyma bilgiler yerine kesin ve net bilgilere sahip olup daha sonra uygulama yaptırılmalıdır. İki çeşit uygulaması olan uygulama hemen hemen herkesin yapısına uygun olsa bile bazı hassas ciltlerde sorun yaratabilmektedir. Ayrıca yapılan uygulamalar için genellikle kış ayları seçilir. Yazın yapılan uygulamalar ciltte lekelere sebep olabiliyor ancak güneşten uzak durulduğu sürece yazın da yapılabiliyor. Epilasyon sırasında kullanılan makine de bu konuda oldukça önemli. Çünkü bazı makineler soğutucu özelliğiyle fazla yakma ve acıya sebep olmazken bazıları oldukça acılı ve cildi tahriş eder özeliktedir. Ayrıca özellikle istenmeyen bölgelerde çıkan tüylerin epilasyon ile kesin olarak gitmesini istiyorsanız öncelikle hormon testlerinizi yaptırmanız iyi olacaktır. Eğer bir problem varsa tüyleriniz yeniden çıkabilir.

İğneli Epilasyon

tüylerinizin olduğu bölgenin siyah tüylerden oluşması gerekmektedir. Bu yüzden gençlerde oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Yaşlandıkça beyazlayan tüyler lazer tarafından görülmez bu yüzden de iğneli epilasyon yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yöntemde her kıl köküne ayrı ayrı iğne batırılır ve kıl köküne gönderilen uyarı ile köklerin zayıflaması hedeflenir. Ancak son zamanlarda acılı olması sebebi ile fazla tercih edilmemektedir. Uygulanması açısından da uzun bir zaman gerektirdiği ve kalın yapıdaki tüylerde iltihaplanma gibi sebeplere yol açtığı için genelde lazer epilasyon tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyon

En çok tercih edilen epilasyon çeşididir. Uygulanması oldukça kolaydır. Lazer ışınları kıl köklerinin üzerinde gezdirilir ve görülen kıl kökleri lazere maruz bırakılarak zayıflaması amaçlanır. Az bir miktar acısı olsa bile bunu yok etmek için çeşitli sistemler geliştirilmiştir. Bunların başında jel yöntemi gelmektedir. Bu yöntem makinenin ciltle olan temasını aza indirmekte ve acıyı azaltmaktadır. Bir diğeri ise makinenin soğutucu uçlu olanlarıdır. Bu uçlar cildi soğutarak acının azaltılmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here